allegroblog

Zobacz kanał RSS

Kupujemy radioodtwarzacz samochodowy na Allegro

Kierowcy autobusów, tirów, samochodów osobowych, a nawet motocykli - nikt nie lubi jeździć w kompletnej ciszy. Doszukujemy się wtedy nierównej pracy silnika, stuków w układzie kierowniczym, a każda, nawet najdrobniejsza dziura sprawia, że po naszej głowie zaczynają krążyć myśli o niepokojącym stanie zawieszenia. Najgorsza jest jednak nuda, która daje się we znaki szczególnie podczas dłuższych podróży. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest zakup radioodtwarzacza samochodowego, czyli często najmniej docenianego, ale najbardziej przydatnego elementu wyposażenia naszego auta. Z radioodtwarzacza dowiemy się, które drogi są nieprzejezdne, które ulice są zakorkowane, gdzie zdarzył się wypadek.Jaki radioodtwarzacz samochodowy wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb, grubości portfela oraz auta. Jeszcze 15 lat temu najważniejszą funkcją w radioodtwarzaczu był autorewers. Dzięki temu magnetofon automatycznie odtwarzał drugą stronę kasety po skończeniu się pierwszej. Dzisiaj bardzo trudno jest gdziekolwiek dostać nowy model z odtwarzaczem kasetowym - standard stanowi płyta CD.


1 DIN czy 2 DIN?


Radioodtwarzacze - podobnie jak koła samochodowe - mają swoje wymiary, które ustala międzynarodowy standard ISO 7736. Wielkość radioodtwarzacza określa się miarą DIN. 1 DIN ma szerokość 180 mm oraz wysokość 50 mm. Większość standardowych radioodtwarzaczy samochodowych jest wielkości 1 DIN. Te wielkości 2 DIN mają najczęściej ekrany obsługujące odtwarzacze DVD oraz nawigację GPS. Mnóstwo modeli fabrycznych jest wielkości 2 DIN.

Przed zakupem radioodtwarzacza 2 DIN koniecznie należy się upewnić, czy na desce rozdzielczej znajduje się wystarczająca ilość miejsca.

Odtwarzacz CD

Skoro o płytach mowa, warto zwrócić uwagę, czy poszukiwany przez nas model odtwarza pliki zapisywane w formacie MP3. Na normalnej płycie mieści się kilkanaście piosenek, na płycie z utworami w formacie MP3 zmieści się ich kilkaset, dzięki czemu unikniemy uciążliwego penetrowania schowka w poszukiwaniu upragnionego krążka. Warto również zwrócić uwagę na system przeciwwstrząsowy, który zadba o to, żeby laser czytający płytę nie „przeskakiwał” podczas jazdy po wyboistym terenie. Podobnie jak w naszym domowy stereo, również i w odtwarzaczu samochodowym sprawdzi się funkcja losowego odtwarzania utworów.

USB, AUX i karty pamięci

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez producentów samochodowych zestawów audio jest montowanie portu USB oraz wejścia AUX. Z tego drugiego ucieszą się właściciele przenośnych odtwarzaczy MP3 oraz iPodów. Po podłączeniu kabla przedłużającego z wejściem 3,5 mm AUX w samochodowych głośnikach będzie można słuchać utworów wprost z przenośnych odtwarzaczy. To rozwiązanie ma jednak dwie wady: zużycie baterii w przenośnym odtwarzaczu oraz problematyczną obsługę – piosenki przegląda się na odtwarzaczu MP3, a nie na wyświetlaczu radia urządzenia

Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc kupno radiodtwarzacza mającego port USB. Dzisiaj pendrive’a nosi przy sobie niemal każda osoba pracująca na komputerze. Po podłączeniu tego małego urządzenia do odtwarzacza, bez konieczności kupna kabla, będzie można odtwarzać muzykę zapisaną na pendrivie. Pamięć USB działa bez konieczności ładowania, a bibliotekę utworów można przeglądać na ekranie urządzenia.

Najlepiej sprawdza się jednak wejście na karty pamięci. Wbrew pozorom to bardzo popularne rozwiązanie, które wcale nie jest domeną wyłącznie odtwarzaczy z wbudowanym modułem GPS, gdzie na karcie pamięci przechowywane są mapy. Karta jest mała i ma ogromną pojemność, a przy tym wszystkim całkowicie chowa się w panelu urządzenia – pendrive’y wystają z deski rozdzielczej, przez co łatwo niechcący uszkodzić samo urządzenie.

Radio ma grać!

Płyty CD świetnie sprawdzą się podczas dłuższych podróży, jednak w miastach większość kierowców decyduje się na słuchanie ulubionej stacji radiowej. Tu bardzo przyda się funkcja AF, która po zmianie częstotliwości trasy (zgubieniu zasięgu) automatycznie znajdzie alternatywną częstotliwość bez konieczności dostrajania radia. Wszystkie oferowane dzisiaj radioodtwarzacze mają już system RDS oraz bardzo wygodną funkcję zapamiętywania częstotliwości i przypisywania ich do przycisków. Dzięki temu można szybko zmienić stację radiową.

Odtwarzacz DVD, nawigacja GPS i Bluetooth

Oprócz standardowych radioodtwarzaczy samochodowych na Allegro znajduje się także mnóstwo zaawansowanych urządzeń z odtwarzaczami DVD i modułami GPS. Są to na ogół radia o wymiarach 2 DIN albo 1 DIN z wysuwanym ekranem LCD. Odtwarzacz DVD może umilić rodzinną podróż, szczególnie gdy w zagłówkach przednich siedzeń zamontujemy dodatkowe monitory.

Moduł GPS pozwoli zainstalować dowolną mapę, a w połączeniu z systemem Bluetooth, który będzie współpracował z naszym telefonem, możemy uczynić z radioodtwarzacza prawdziwy multimedialny kombajn. Jednak większość odtwarzaczy umiejscowiona jest na desce rozdzielczej na wysokości kolan kierowcy, a spoglądanie na tak nisko umieszczoną mapę może być niebezpieczne podczas jazdy. Warto dokładnie przemyśleć zakup droższego modelu z modułem GPS.

Dodatkowe funkcje

Większość urządzeń dostępnych na rynku ma wbudowany procesor dźwięku, który pozwala na stworzenie symulacji dźwięku przestrzennego. Jego zalety docenią osoby, które mają w swoim aucie 6 lub 8 głośników albo zaawansowany system car audio. Przydatną funkcją jest również korektor graficzny, czyli popularny equalizer. Dzięki niemu dostroimy dźwięk do naszych preferencji – wysokość basu itd.

Łatwość obsługi i estetyka - czy warto kupić radio fabryczne?

Spośród ponad 4500 tysiąca ofert sprzedaży radiów samochodowych na Allegro sporą część stanowią radiodtwarzacze fabryczne, czyli oferowane przez dealerów podczas zakupu auta. Są one znacznie droższe – urządzenie renomowanej firmy (np. Pioneer) z odtwarzaczem CD/MP3 i wejściem na karty pamięci możemy znaleźć na Allegro już za nieco ponad 200 zł, tymczasem używane fabryczne egzemplarze z odtwarzaczem kasetowym kosztują nawet dwa razy tyle.

Nieoryginalne, na dodatek źle dobrane pod względem estetycznym radio może zepsuć wygląd wnętrza pojazdu. Jeżeli tablica rozdzielcza podświetlona jest na czerwono, kupno modelu z niebieskim podświetleniem będzie po prostu głupotą. Fabryczne modele nie tylko mają dokładnie taki sam odcień podświetlenia jak cała deska rozdzielcza – klimatyzacja, zegarek, ale stylistycznie pasują również do wnętrza naszego auta.

Większość dokupionych radioodtwarzaczy ma zdejmowany przedni panel, który utrudnia złodziejowi kradzież, ale jest uciążliwy dla kierowcy – za każdym razem trzeba go odłączać i zabierać do domu. Fabryczne radia znacznie trudniej ukraść, nie należy się więc o to martwić.

Jednak największą zaletą oryginalnego radioodtwarzacza jest współpraca z przyciskami do sterowania radia przy kierownicy oraz ze zmieniarką płyt. Owszem, zarówno pilot do sterowania przy kierownicy, jak i zmieniarkę można dokupić albo przerobić, jednak to zawsze są dodatkowe koszty i większy problem. Jeżeli więc mamy możliwość kupna taniego fabrycznego modelu, których mnóstwo na Allegro, warto z niej skorzystać.

Kategorie
Wszystkie

Komentarze