allegroblog

Zobacz kanał RSS

Biżuteria dla okna - firany i zasłony na Allegro

Codziennie wkładamy różne ubrania, dobieramy ich kolory do naszego samopoczucia, pory roku i mody. Miękkość materiału, jego faktura i wzory sprawiają, że czujemy się lepiej, poruszamy się z wdziękiem. Czy pomyśleliście, że podobny efekt daje odpowiednie ubranie… okna? Wprowadzona do wnętrza tkanina sprawia, że zmieniają się jego klimat i ciepło, a jej kolor dodaje energii lub wycisza po męczącym dniu.Natłuszczony papier a zasłony

Zasłony okienne, jakie znamy we współczesnym wydaniu, są stosunkowo młodym wynalazkiem - istnieją dopiero 300 lat. Prapradziadkiem zasłon był w średniowieczu nawoskowany papier. Przysłaniano nim wywietrzniki, z których wydobywały się dym i wyziewy. Tkaniny dekoracyjne były co prawda stosowane, ale do zdobienia ścian, drapowano je także wokół łoża i wieszano przy drzwiach, by uchronić się od przeciągu. Zasłony wykonane z jednego kawałka materiału pojawiły się nieśmiało w XVI wieku, a w wieku XVII zaczęto myśleć o dekorowaniu okien, nadal jednak w większości domów miały one charakter utylitarny.

Dopiero rewolucja przemysłowa sprawiła, że zasłony stały się powszechnie dostępne. Rozwój przemysłu włókienniczego związany był także z postępem w dziedzinie produkcji firanek (krosno mechaniczne całkowicie wyparło krosno ręczne). Obecnie przy produkcji firan i zasłon kładzie się nacisk zarówno na ich jak największą funkcjonalność (lekkość i przyjemna faktura materiału, łatwość utrzymania, prostota wykonania), jak i rolę w dekorowaniu wnętrz.

Biżuteria okienna

Firanki i zasłony można porównać do naszyjnika będącego dopełnieniem wieczorowej sukni eleganckiej kobiety. Dekoracje okienne, zależnie od wybranego stylu, nadają wnętrzu określonego charakteru i stanowią o estetyce całego pomieszczenia. Główną funkcją zasłon, na co wskazuje sama ich nazwa, jest zasłonięcie pomieszczenia zarówno przed nieproszonymi oczami ciekawskich, jak i przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi w dzień czy światłem lamp ulicznych i neonów w nocy. Wiedzą o tym zwłaszcza mieszkańcy bloków, którzy - gdyby nie zasłony - mogliby widzieć dokładnie mieszkanie sąsiadów.

Jeżeli komuś nie przeszkadzają brak prywatności, zbytnie nasłonecznienie czy światła lamp, może pozwolić sobie na przesłonięcie okna jedynie przezroczystą tkaniną lub pozostawienie go bez żadnej przesłony. Tak można postąpić z oknami wychodzącymi na ogród, zwłaszcza jeżeli są w pięknej drewnianej oprawie lub mają niestandardowy kształt. Jeśli zadbało się już o komfort przebywania w pomieszczeniu, pora zatroszczyć się o zaspokojenie potrzeb estetycznych i upiększenie okna tak, by cieszyło każdego dnia, zwłaszcza gdy widok za nim jest nieszczególny.

Jak wybrać?


Zasłony i firany dobiera się do rodzaju pomieszczenia, kierując się potrzebami mieszkańców. Dekoracja okna jest jak wisienka na torcie – wieńczy urządzanie gotowego już wnętrza. Okno „ubieramy”, kierując się przede wszystkim tym, ile światła w danym pomieszczeniu potrzebujemy, a także kolorystyką mebli i ścian oraz ustawieniem mebli. Często tkaniny zasłonowe są takie same jak te zdobiące poduszki czy obicia w pokoju.
Mniej światła wymaga sypialnia, więcej salon i pokój dziecięcy. Jasny kolor zasłon odbija światło i rozjaśnia pomieszczenie, dlatego jest idealny do wystroju wnętrza z oknem wychodzącym na stronę północną. Z kolei ciemne i intensywne kolory zasłon, pochłaniając promienie słoneczne, przyciemniają wnętrze - takie można powiesić w sypialni lub pomieszczeniu z dużym oknem południowym.

Dla stworzenia w sypialni uspokajającego klimatu warto użyć zasłon z ciężkich, nieprzepuszczających światła materiałów. Takie zasłony warto powiesić też w salonie, w którym oglądamy telewizję – w dzień, gdy potrzebujemy więcej światła, odsuniemy ciężkie zasłony, prezentując lekkie firanki. W przypadku okien kuchennych najważniejsza jest praktyczność ich dekoracji, czyli dobranie takiego jej rodzaju, by nie przeszkadzała w kuchennych czynnościach i była łatwa w czyszczeniu.

Dzięki zasłonom można zmienić optyczne postrzeganie pomieszczenia. Długie, proste zasłony sprawiają, że pomieszczenie staje się wizualnie wyższe, natomiast krótkie, upięte na wysokości parapetu optycznie powiększają wnętrze.
Kolejną istotną kwestią jest wybór upięcia zasłon i firan dopasowanego do wyglądu i rodzaju tkaniny, z których są wykonane. Można wybrać popularne marszczenie ołówkowe – w równych odstępach. Klipsy do drapowania, szelki, chwosty, romantyczne troczki wiązane na drewnianym lub metalowym drążku bazują na prostocie i naturalności. Tradycyjnie można oczywiście użyć taśm, żabek i kółek, ale dlaczego nie skorzystać z własnej pomysłowości i nie przewiesić fantazyjnie tkaniny przez karnisz?

A może tak niestandardowo

Firany i zasłony są najbardziej elegancką formą dekoracji okna. Mają jednak swoje wady – przepuszczają promienie słoneczne, zajmują sporo miejsca, a ich pranie, prasowanie i wieszanie zajmują trochę czasu. Co w sytuacji, gdy wokół okna mamy mało miejsca i równie mało czasu na utrzymanie w czystości okiennego ubrania? Możemy zastosować modne obecnie rolety rzymskie, a także żaluzje pionowe i poziome (również drewniane) czy rolety.

Ciekawym rozwiązaniem są także zasłony sznurkowe, za pomocą których można nie tylko przesłonić okno, ale też wyznaczyć poszczególne strefy w pomieszczeniu czy wykorzystać je zamiast drzwi do pokoju. Tak samo jest w przypadku zasłon panelowych, wykonanych z szerokich pionowych pasów materiału – dzięki nim również można wydzielić konkretne pomieszczenie lub ozdobić szklane drzwi.

Co na to… Allegro?

Na Allegro są ponad 2000 aukcji dotyczących firan i ponad 1000 aukcji związanych z zasłonami. Popularni producenci zasłon i firan to: WISAN S.A., Eurofirany, Haft. Można kupić gotowe już do powieszenia firanki i zasłony, albo pokusić się o zakup samego materiału (firanki, zasłony).
Wybór materiałów jest szeroki - dostępne są zasłony z aksamitu, tafty, satyny, lnu, bawełny oraz żakardowe.
Kiedyś firany były szyte tylko z koronkowych materiałów, np. gipiury. Obecnie są również firany żakardowe, z organtyny, woalu i markizety.

Kupujemy

Co się liczy? Przede wszystkim cena, wygoda i zadowolenie z zakupu. Jeśli już określimy kolor i materiał zasłony czy firanki, którą jesteśmy zainteresowani, zastanówmy się nad jej wymiarem. Jeśli nie znajdziemy interesującego nas modelu, warto zainteresować się szeroką ofertą materiałów sprzedawanych na metry. Mała podpowiedź – mb to metr bieżący oznaczający 1 metr na szerokość rolki. Na Allegro 1 mb materiału dostępny jest już od 4 zł (50 cm szerokości).

O czym jeszcze warto pamiętać? Najładniej prezentują się zasłony o podwójnej szerokości okna. Nie wolno również zapomnieć o dekatyzacji, czyli termicznym procesie, któremu poddawany jest materiał. Sprawia on, że materiał zbiega się. Jeśli materiał nie był dekatyzowany, trzeba kupić go o 10-15% więcej. Bez względu na to, czy kogoś interesują długie zasłony (optymalnie powinny być zawieszone 2 cm nad ziemią) czy krótkie, np. ze względu na obecność zwierząt domowych, pamiętajmy, że podwinięcia zasłon na górze powinny mieć 10-15 cm, na dole 20-25 cm.
Zastanówmy się też, ile czasu możemy poświęcić na utrzymanie naszych firan i zasłon w czystości – materiały naturalne, jak len czy bawełna, łatwiej się brudzą i są trudniejsze w czyszczeniu.

Pomysł na koniec


Chcąc szybko zmienić wygląd pokoju, warto pomyśleć o zasłonach dwukolorowych, np. jaśniejszych do wnętrza pokoju, ciemniejszych do okna. Poza tym można łączyć barwy, tkaniny, eksperymentować z mocowaniami – wszystko po to, by mieszkało się przytulnie, komfortowo i… z dala od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

Kategorie
Wszystkie

Komentarze